• Kolay gelsin, 6 adet arduino var 1 tanesi veri gönderen 5 tanesi veri alan RX-TX ile serial haberleşme yapıyorum.
    Sistemimde gönderen arduinoda sürekli data gönderiliyor diğerleride sürekli okuyup ona göre ekrana yazı yazdırıyor.
    Şöyle bir şey yapmak istiyorum. Sürekli veri göndermektense sadece rx-tx bağlantısı yapıldığında veri gönderebilen bir sistem yapılabilir mi yada nasıl yapabilirim.
    Örneğin data soketi takıldığını algılayıp serialden datayı göndersin gibi?
  • SerialEvent ile benzer bişey yapılabilir mi? yani işin aslı sürekli aynı veriyi göndermekten se sadece data soketi takıldığını anlayıp veri gönderilsin?
  • Serial interruptlar var diye biliyorum onlara bir bakabilirsiniz.
  • veri gonderen tarafta bu kontrolu yapmak ıstıyorsun sanırım. diğerleri zaten rx modunda bekledıgı ıcın onlarda gerek yok. seri iletişimi incelersen nrz modunda çalışır yanı non return zero, yani data hattı her zaman yuksektir lojik olarak, seri lojikte bu hıgh level low oldugu zaman çalışmaya başlar yani data hattı bağlı değilse devamlı low durumda olacaktır data hattın, data alış verişi olmasa bile data kablosunu bağladığın anda rx ucu otomatik olarak high olacaktır bu durumu digitalread ile rx pininin durumunu kontrol etmeyi bir dene ;)

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.