Yüksek güçlü RC servo kontrolü
  • Merhaba;
    Arduino ile http://www.robotshop.com/ProductInfo.aspx?pc=RB-Ins-01 gibi bir servoyu sürmek istiyorum. Dolayısıyla transistör devresi gerekiyor. PWM ile sürüldüğünden dolayı aşağıdaki linkte belirttiği gibi sürmek istiyorum.
    http://www.instructables.com/id/Use-Arduino-with-TIP120-transistor-to-control-moto/
    Sonuç olarak transistör base kısmına verilecek 5V pwm, emiter kısmından 12V pwm olarak elde edebilir miyim? Yarı iletken devre elemanları pwm'nin frekanslarında çalşabilir mi (örneğin yüksek frekanslı işlemlerde özel bir diyot kullanılıyor) .
    Ya da nasıl sürebilirim?
  • servoyu harici olarak besleyip arduino ile GND'leri birleştirip sürebilirsin, ama yüksek torklu servo olduğu için çalışma hzler yüksektir, ve bi zaman sonra Arduino ile sürerken bozulabilir. Arduino'nun yüksek torklu servolar için ayrı kütüphanesi var onlara bi bak istersen,

Ben de daha önce bir proje için 12 adet 40 kg'lık servo birlikte sürmüştüm çalışma gerilimleri ve cektikleri akım yüksek olduğu için servoları ayrı olarak lipo ile besledim, Arduino ile GND pinlerini birleştirdim,
  • Kesinlikle ayrı bir batarya ile enerjilendirilmeli, bunda aynı görüşteyiz. Ancak, 12V'luk servoyu, bir bacak +12V bir bacak GND ve pwm bacağını da 12V'luk pwm ile sürmek gerekmiyor mu? 12V'luk pwm için transistör devresi gerekiyor. Değil mi?
  • Arkadaşlar servoların beslemelerini yüksek güçlü bir kaynağa bağlamanız gerekiyor sadece. Sinyal girişleri yüksek güç harcamaz dolayısıyla onları Arduino'ya direk bağlayabilirsiniz (gerilim seviyelerine dikkat ederek tabi )
  • Arkadaşlar,
    12 V ile sürülen bir servo motoru; 12 V DC, GND ve 12 V PWM ile sürmemiz gerekmiyor mu? Nasıl bağlayalım Arduino'ya? En fazla 5 V veriyor.
  • PWM'in 12 volt olması gerekmiyor genelde ama servonuzun dökümanı varsa buna da bir bakmak iyi olur.
  • eveti sinyal pini için gerekmiyor, dedeğim gibi bende daha önce ki projemde yüksek torklu servoları lipo ile ayrı besleyip sinyal pinini direkt Arduino 'a bağlayıp sürdüm,
    (GND'leri de birleştirmeyi unutmayalım :D)

Bu aynı şekilde brushless ( fırçasız) motorlar için de geçerlidir, lipo ile beslersin sinyal pinini direkt Arduino'a bağlayabilirsin

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.