EEPROM yazma ve okuma
  • EEPROM da o veriyi yazdırmak için eepromdan 4 bite harcamanız gerek kısaca 4 tane eeprom kaydı yapılır okurken de dördü birden okunup sonuca ulaşılır
    bunun için EEPROMReadlong() ve EEPROMWritelong() fnksiyonları var örnek adresi inceleyin
    http://playground.arduino.cc//Code/EEPROMReadWriteLong

yazarken
    ilk kayıt EEPROMWritelong(0, 30000);
    ikinci kayıt EEPROMWritelong(4, 30000);

okurken
    ilk kayıt EEPROMReadlong(0)
    ikinci kayıt EEPROMReadlong(4)

EEPROM un 100.000 yazma / silme döngüsünde belirli bir ömrü vardır bunu da unutmayın
  • gumulcine ilgin için tşk ederim verdiğin adresi inceledim ama bu yazılıma empoze etmeye çalıştığımda sürekli hata veriyor,ne yapabilirim
  • EEPROM kütüphanesini eklediniz mi? eklemeden denediyseniz hata alırsınız kütüphaneyi indirip arduino programına eklemeniz gerekli önce. bunun için Taslak/library ekle/libraryleri düzenle, arama yerine EEPROM yazarak aratıp kurmalısınız
    fakat dediğimi tam anlamadınız herhalde eeprom 100.000 yazma / silme ömrüne sahip siz 30.000 tıklanma buraya kaydederseniz 3 küsür defada bunu tamamlamış olursunuz

bence eeproma kaydetmekten vazgeçin başka bir çözüm gerekli size
    bunlar da aklıma geldiği kadarı ile
    1 SD karta yazmak ve ordan okumak
    2 ethernet wifi kartı gibi bir kart ile pc deki bir veritabanına yazmak ve ordan okumak
    3 ani elektrik kesintileri yerine elle yapılan kesintiler ise sorun son kalınan sayacı bir dahaki başlangıçta açılışta kaçtan başlayacağını belirtmek

• sahada çalışacak bir makine tasarladım.ama olayı araba bakımı gibi düşün ben 15.000km yi 6 ayda yapıyorum ve parçalarım ona göre yıpranıyor ama sen 15.000 km yi bir yılda yapıyorsun ve o zaman bakıma ihtiyaç duyuyorsun,dolayısıyla bu periyodu ölçebilmem gerekiyor.makine üzerinde sabit bir on-off anahtar var akımı başlatıyor sonrasında butona basıldığında çalışmaya başlıyor ve tekrar basıldığında duruyor.eepromu dikkate almazsan yazılım şu haliyle çalışıyor,ama güç kesildiği anda resetlenmiş oluyor şu an küçük sayılarda deniyorum ama dediğim gibi 30000 olabilir 25.000 olabilir bu periyodu kullanıma göre belirleyeceğim.yani 100 tıklama dediğimde +1 olarak gidecek atıyorum 70 e geldiğinde pil bitti diyelim yedek pili taktığımda 71 olarak devam etmeli...
  • Her butona basıldığında, yani motor her çalıştığında sayac güncellenecek diyorsunuz doğru mu?

Bu işlem günde kaç defa olacak? Mesela günde 100 defa olacaksa 3 sene ömrü olur.
    Parazitten kaynaklanan resetlenmeler olacak mı? Eğer sadece kontrollü reset olacaksa, sadece kapanırken sayacı eeproma yazar. Böylece ömür konusunda bir sıkıntı çıkmaz.

Ek bilgi olarak "ferroelectric ram" diye bişey var. Cypress'in ürettiği fram'ler 100 trilyon yazma silme döngüsüne sahip.
  • Merhaba Amenofis, aslında günlük bir kısıtlama olmayacak,çünkü butona bir basista belki beş on dakika cihaz hep çalışacak bu kullanıcıya bağlı, benim belli bir sayıda sınırlandırılmasıni istememdeki neden bakım periyodunun atlanmamasi.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.