HP BUBBLE LED CLOCK arduino pro mini
  • Merhaba arkadaşlar forumunuza yeni katıldım. Benim problemim bir siteden bulduğum ve devresini yaptığım arduino pro mini hp bubble led clock programını bir türlü hatasız derleyip yükleyemedim. Projeyi yapan yabancı biri mail attım mesaj attım birkaç cevap verdi ama yeterli olmadı sonraki mesajlarıma cavap vermedi. program kodlarını arduino 1.0.6 ide de derlemiş iki tane önemli kütüphane dosyası var belirttiği yerden yükledim olmadı değişiklik yaptım olmadı 2 senedir uğraşıyorum devreyide yaptım bıktım artık kafayı yiyecem program yazamıyorum sadece yazılmış programda değişiklik yapabiliyorum bana bu konuda yardımcı olacak programcı arkadaşlara simdiden teşekkür ederim program kodlarını aşağıda vericem arduino 1.0.6 da denedim en son ide de denedim olmadı kütüphaneleri değiştirdim olmadı.

#include "SevSeg.h"
    #include < Wire.h >
    #include "DS1307.h"

SevSeg myDisplay;
    unsigned long timer;

void setup()
    {
    int displayType = COMMON_CATHODE;

// arduino pins connected to cathodes;
    int digit1 = 15; //Pin 1
    int digit2 = 13; //Pin 10
    int digit3 = 3; //Pin 4
    int digit4 = 14; //Pin 6

// arduino pins connected to the segments (anodes);
    int segC = 6; //Pin 3
    int segE = 4; //Pin 2
    int segG = 5; //Pin 7
    int segB = 12; //Pin 11
    int segD = 8; //Pin 8
    int segF = 11; //Pin 9
    int segA = 7; //Pin 12

// not connected yet;
    int segDP= 10; //Pin 5

int numberOfDigits = 4; // this display has 4 digits;

// initialize the 7-segment display object;
    myDisplay.Begin(displayType, numberOfDigits, digit1, digit2, digit3, digit4, segA, segB, segC, segD, segE, segF, segG, segDP);

myDisplay.SetBrightness(100); // 100% brightness

timer = millis();
    }

void loop()
    {
    int rtc[7];
    RTC_DS1307.get(rtc, true); // En son denemelerimde bu satırda hata aldım.
    int minute = rtc[DS1307_MIN];
    int hour = rtc[DS1307_HR];
    char timeString[10];
    sprintf(timeString, "%02d%02d", hour, minute);
    myDisplay.DisplayString(timeString, 0);

if (millis() - timer >= 1000)
    timer = millis();
    }

Aldığım hata: C:\DOCUME~1\SERVIC~1\LOCALS~1\Temp\ccwx1Sc4.ltrans0.ltrans.o: In function `global constructors keyed to 65535_0_bubble_clock.ino.cpp.o.1826':

C:\Program Files\Arduino\libraries\DS1307/DS1307.cpp:68: undefined reference to `DS1307::DS1307()'

C:\DOCUME~1\SERVIC~1\LOCALS~1\Temp\ccwx1Sc4.ltrans0.ltrans.o: In function `loop':

C:\Documents and Settings\service_1\Belgelerim\Arduino\arduino_mini_pro_clock\bubble_clock/bubble_clock.ino:43: undefined reference to `DS1307::get(int*, bool)'

collect2.exe: error: ld returned 1 exit status

exit status 1
    Error compiling for board Arduino/Genuino Uno.
  • Created by matt.joyce@gmail.com, December, 2007 bu adamın yaptığı ds1307.h ve ds1307.cpp kütüphanelerini kullanın demiş ama hata veriyor. başka bir siteden indirdiğim ds1307 kütüphanesinde bu sefer hata kodu değişiyor.https://github.com/PaulStoffregen/DS1307RTC bunu kulandığımda hata şöyle oluyor :
    C:\Documents and Settings\service_1\Belgelerim\Arduino\arduino_mini_pro_clock\bubble_clock\bubble_clock.ino: In function 'void loop()':

bubble_clock:43: error: expected unqualified-id before '.' token

DS1307RTC.get(rtc, true);

^

bubble_clock:44: error: 'DS1307_MIN' was not declared in this scope

int minute = rtc[DS1307_MIN];

^

bubble_clock:45: error: 'DS1307_HR' was not declared in this scope

int hour = rtc[DS1307_HR];

^

exit status 1
    expected unqualified-id before '.' token
  • https://drive.google.com/file/d/0B01cjIbSk11NS1dvU0s5MDFWUkE/edit projenin sahibi düzeltilmiş kodları ve library leri burda paylaşmış indirdim yükledim ve devreyi çalıştırdım. bu adrestende ulaşabilirsiniz=https://www.tindie.com/products/florinc/promini-clock-shield-kit-with-bubble-led-display/

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.