Step motor'un açı tutturamaması
  • Arkadaşlar merhaba,

Bir proje için 28 BYJ-48 Redüktörlü Step Motor ve ULN2003A sürücü kullanıyorum. Bu proje için step motorun 36 derecelik ve 36 nın katları dereceli açılarla dönmesi, bir süre bu konumda beklemesi ve tekrar 36nın katı olacak bir açı ile dönmesi gerekiyor. Motorun tam tur yapması için 2048 adım atması gerekiyor bunu hesaplıyorum. 36 derece içinse 204,8 adım atmalı ancak kodu yazıp çalıştırdığımda ilk turunda 36 derece dönüş yapıyor durduğu konumu işaretliyorum. Toplam 10 bölümde bunu yapıyorum ama ikinci tur başladığında sapmalar başlıyor. ilk koyduğum işaretin biraz gerisinde konumlanıyor. Her turda daha da geri kalıyor.
    Nedeni nedir acaba?
  • bunun sebebi 204.8 burada noktadan sonraki 8 bir anlam taşımıyor step motor için, bir adımın sadece %80 yap diyemezsin 204 adım yapar sadece

şöyle bir çozüm olabilir 10 bolümde bir tur yapıyorsan
    8 bolümünü 205 adım
    2 bölümünü 204 adım
    toplamda 2048 adım yaparsın

CheapStepper gibi bir kütüphane ile ise derece belirterek yapabilirsin
    https://github.com/tyhenry/CheapStepper
  • bazı step suruculerde microstep ozellıgıde var kusuratları oyle halledılir veya yukarıda gumılcıne nın dedıgı gıbı daha kolay olur.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.