Arduino Bluetooth Shield Connection Problem
  • Android cihazdan bluetooth aracılığı ile arabayı hareket ettirmek için bir proje geliştiriyordum. UNO kitin üzerine Bluetooth Shield'i ve onun da üzerine Motor Shield'i yerleştirdim. Bluetooth aracılığı ile telefon ve bluetooth shieldi eşleştirdim. Sonra Google Play Store'dan "BlueTerm" uygulamasını indirdim, fakat veriyi giriyorum bluetooth aracılığı ile iletilmiyordu. Belki çok kolay bir problem fakat benim bulmam biraz uzun sürdü. Problem RX ve TX pinleri ile alakalı idi.
    Biraz daha açacak olursam:
    http://www.ebay.com/itm/Stackable-Bluetooth-Shield-Module-Arduino-Compatible-Slave-/290801297316?pt=US_Radio_Comm_Antennas&hash=item43b51ba7a4
    Resimde görüldüğü gibi BT_RX-Digital 7.pin BT-TX-Digital 6.pinde.
    SoftwareSerial blueToothSerial(RX,TX); iletişim için gerekli kod böyleydi.
    BT-RX 7'de olduğu için RX'i 7, BT-TX 6'da olduğu için TX'i 6.pin olarak aldım.
    SoftwareSerial blueToothSerial(7,6); olarak yazdım. Bundan sonra tüm kodu ve devreyi inceledim fakat bir sorun bulamadım. En son aklıma bu pinleri (7,6) olarak değil de (6,7) olarak yazmak geldi.
    SoftwareSerial blueToothSerial(6,7); olarak düzelttim ve sorun çözülmüştü.
    Tekrar dediğim gibi belki bilen biri için kolay bir problem fakat ilk defa uğraşan ve aynı sorunu yaşayan insanlar için bir çözüm sunmuş olabilirim.
    Ayrıca projenin çalışır halide aşağıdaki linkte olduğu gibidir;
  • Projeyi biraz daha geliştirip telefonun kendi accelerometer'ini kullanarak telefonun eğilmesi ve ya sağa-sola çevrilmesi ile hareket etmesini sağlamak istiyorum. Android bilgim yeterli değil bunu yapabilmek için. Yardımcı olabilecek mi var mı acaba nasıl yapabileceğim konusunda ve ya kaynak gösterebilecek
  • Merhabalar ...
    Arkadaşım güzel bi çalışma yapmıssın bende bir Bluetooth kart almayı düşünütorum projem sana projemle ilgili bir sorum olacak.
    Bluetooth Shield ile cep telefonun birbirini algılayacak mesafeye girdiginde otomatik baglantı oluyormu ?
  • Merhaba, teşekkürler.
    ilk önce cep telefonu bluetooth Shield'i görüyor ve eşleştiriyorsunuz.(PIN 0000 ya da 1234 oluyor.) Bunu yaptıktan sonra kullanacağınız terminale giriyorsunuz ve oradan Connect Device diyerek Bluetooth Shield'i seçiyorsunuz ve bağlantı sağlanmış oluyor. Bundan sonrası sizin göndereceğiniz kodlar ve yapmasını istedikleriniz olacak.
    ilgilenenler için bir sonraki aşaması da şu şekildedir:

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.