Dijital Potansiyometre ile Arduino Üzerinden Gerilim Kontrolü (Çözüldü)
  • Merhaba arkadaşlar
    Arduino pwm ile 0-24V güç kaynağı yapmak istiyorum. 2A civarında akım çekeceğim. Piyasada satılan xl4015 dc-dc buck dönüştürücü modülün benim işim için uygun olduğunu düşünüyorum. O modülün üzerinde 10k trimpot mevcut. Bu trimpotu çıkartarak, 10k dijital potansiyometre aracılığıyla arduino ile kontrolü sağlamayı düşünüyorum.
    Fakat piyasada bir çok dijital potansiyometre var. Dijital potansiyometre seçimi yaparken herhangi birini seçsem olur mu ? Dikkat etmem gereken kriterler nelerdir 0.1V hassasiyetle kontrolü sağlayabilmek için ? Hangi dijital potansiyometreyi önerirsiniz ?
    Teşekkürler
  • şemada pot ustune akım ne kadar düşüyor o onemli sadece basit voltaj değişimi mi gerekiyor ona bakın. pot adımları 1024 adet olursa iyi olur birde lineeer olması ıyı olur deger değişiminin. birde ilk açıldığında pot en son konulan degerımı koruyor yoksa ılk açılış anında tum voltaj çıkışa yuklenebılır ıyı olmaz.
  • AD 7376
    30V üzerinde çalışabiliyor 128 step 24/128 = 0,18V civarında hassasiyet

MCP41HV51 36V 256 step 24/256=0,094V civarında hassasiyet

Fakat step down buck devresi dizayn edip chopper pwm,i çıkış gerilimine göre değiştirip kontrol eden arduino lu bir sistem düşünebilirsiniz. Böylece güç kaynağınızı pc yada telefondan bile kontrol etme imkanınız olur.. akım sınırınız mosfetin insiyatifinde olur böylece.. 24V 25A mesala... Akım feedback alıp sınırlama da yapabilirsiniz..
  • Teşekkür ederim yorumlarınız için. Öncelikle ilk deneyimlerimi paylaşmak istiyorum benden sonra bu işi yapmak isteyen arkadaşlara bir ışık olması için yazayım.

Xl4015 dc-dc buck converter modül üzerinde 50k trimpot kullanmışlar. Ben diğer lm2596 modüllerdeki gibi 10k zannetmiştim değeri okuyunca farkettim.mcp41010 almıştım o uyumlu olmadı. 50k farklı bir dijital pot alıp deneyeceğim.

Lm2596 dc dc buck converter modül ile mcp41010 dijital potansiyometre ile denedim. Arduino kullanarak kontrolü yaptım. Fakat tam olarak istediğim gibi kararlı olarak çalışmıyor. Lm2596'nın geribildirimle çalıştığı için, ufak direnç değişimlerinde voltajda ciddi dalgalanmalar oluyor. 0.5V ile 1.5 arası bir miktar dalgalanma meydana geliyor. Sürekli artıp artıp azalıyor. Lm2596 değişen değere göre gerilimi arttırıyor azaltıyor. Bu ciddi gerilim dalgalanmalarını gideremedim.

Okoman hocam yorumun için teşekkür ederim. lm2596 nın bf(direnci bağladığımız pin) bacağında maksimum 0.25v oluşuyor. Zaten değer çok düşük olduğu için fazla bir akım geçmiyor dijital pot üzerinden. Yineden bu sorun olmaması için sabit bir direnci seri olarak ekleyerek denedim. Geçirilen akım noktasında sorun yok. Dijital potansiyometre kontrolünü arduino ile sağlıyorum. Arduinoyada data seri port aracılığıyla android tabletten geliyor. İlk açıldığında android cihazdan gelen değer ne ise onu çalıştırabiliyorum o noktada da sorun yaşamadım. Fakat dalgalanmalar meydana geliyor.

Msg hocam yorumun için teşekkür ederim. mcp41010 entegresini bulunduğum ilde bulabildiğim için tercih ettim. Direnç değerlerinde çok küçük miktarda oynamalar olması çıkışta ciddi gerilim farklarına yol açtı. Söylediğin dijital potansiyometreleri alsam yine aynı sonuç ortaya çıkar mı? Amacım arduino ile kararlı lineer çalışan ayarlı güç kaynağı yapmak. Eğer buradan bir sonuç alamazsam dediğin gibi pwm değerini çıkış değerine göre değiştiren bir devre tasarımı yapmaya çalışacağım.
  • Sanırım lm2596 gibi bir modülü dijital potansiyometre ile kullanabilmek için çıkıştaki gerilimi arduinoya okutarak oradaki gerilim değerine göre potansiyometrenin direnç çıkış değerini değiştirmem lazım. Bu büyük voltaj dalgalanmalarını gidermek için. Gerçekten sıkıntılı bir durum :( Daha pratik bir şekilde çözebilir miyiz acaba ?
  • LM2596 adj entegresi ana güç transisörüne giden anahtarlama pwm darbesini bir opamp karşılaştırıcı ile durdurup açarak voltaj ayarlamasını yapmaktadır. dahilinde bulunan opamp 1.235V sabit (dahili referans ) ile feedback ucundan gelen voltajı karşılaştırır ve feedback ucunda 1.235 voltun üzerinde bir voltaj varsa pwm i durdurur. pwm durunca voltaj düşecek (yük varsa) dolayısı ile feedback te düşecek opamp karşılaştırıcı pwm e tekrar izin verecek ve voltaj yükselecektir. Bu çok hızlı bir şekilde kompanze edildiğinden çıkış gerilimi istenen değerde kalacaktır.. Dikkat edilmesi gereken şu feadback için 1.235 karşılaştırma sınırını istediğimiz çıkış voltaj değerine göre nasıl ayarlamalıyız..
    Şöyle: istenen çıkış voltajı=1.235 x (1 + (R2/R1))
    buradaki R1 ve R2 potansiyometremizin herhangi bir andaki mekanik pozisyonundaki orta uca göre olan direnç değerleridir potun üç ucu var. orta ile sağdaki R1 orta ile soldaki R2 dir..
    istediğin voltaj değerine göre hesaplanan direnç değerlerini dijital potansiyometreye bastığında çıkışta voltaj sabitlenecektir. giriş gerilimi değişsede, çıkıştaki yük akımı değişsede çıkış voltajı sabitlenecektir.. tabi sınırlar dahilinde.. arduino ile çıkış gerilimini tekrardan kontrol etmen gerekmiyor..

Dikkat etmen gereken bir konuda şu LM2596 huysuz bir entegredir. çektiğin akım değerlerine çalışma voltajlarına göre bobin ve kondansatör değerlerini iyi şeçmen gerekir. değişken ve geniş aralıklı değerlerde (ayarlı güç kaynağı :)) şaç baş yoldurur.
    Datasheets i iyice bir oku derim..

mcp41010 entegresi direnç terminallerinde max 5.5V seviyesine izin vermektedir.. sen 24V ile çalışıyorsun uygun değil bence..

Saygılarımla..
  • Msg hocam değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim oldukça faydalı oldu. Allah razı olsun. Datasheeti inceledim fakat mcp41010 entegresinin 5.5v pin seviyesinde olduğunu gözden kaçırmışım sadece akıma odaklanmıştım :)

Lm2596 ile meydana gelen dalgalanma xl4015 kullandığımda olmadı. Şuan dalgalanma sorunu yok. Tek sorun entegrenin direnç uçlarında gerilim 5.5V'u geçmiyor. R1 ve R2 dirençleriyle orada 5.5V olacak şekilde değer belirlediğimde (gerilim bölücü gibi) ise çıkıştaki ayar sahası düşüyor. Eğer digital pot üzerinde 5V gerilim tutarsam çıkışta 5-6V civarında gerilim oynaması yapabiliyorum ki bu da istediğim ayarlamayı sağlamıyor. Yani söylediğiniz gibi mcp41010 entegresi ile bu işi yapamadım.

Önerdiğiniz AD7376 entegresi türkiyede piyasada yok. Çinde ise oldukça pahalı :)
    Mcp41HV51 entegresini özdisanda buldum başka kimsede yok sanırım. Oradan sipariş edip deneyeceğim. Ayarlamanın yapılmasında teorik olarak hesapladığımız 0.094V hassasiyetle çalışmasını ve kararlı olarak çalışmasını umut ediyorum. Sipariş elime ulaştığında yine sonucu buradan paylaşacağım.
  • lm2596 ya direk pwm sınyal uygulamayı deneyın bırde potsuz
    şurada yapan var vıdeoya bakarsınız
    http://www.hackvlog.com/2015/08/how-to-control-lm2596-buck-converter.html
  • Okoman hocam npn transistör kullanarak pwm ile sonuca ulaşamadım.
    Xl4015 entegresi için Vout=1.25x(1+(R2/R1)) . Belki R2 ve R1 dirençlerine bağlıdır. Tam emin değilim ama direk pwm vererek kararlı bir sonuca ulaşamadım. Belki dac ile bir devre tasarımı yapılarak olabilir.

Msg hocamın tavsiyesi üzerine aldığım MCP41HV51 entegresinin direnç arası gerilimi 36V'a kadar olduğu için problemi çözdü. Arduino uno ile SPI haberleşmesi yaparak kontrolü sağladım. Herhangi bir ısınma yok. Entegre biraz pahalı fakat bu aşamada başka alternatifi görünmüyor. Oldukça hassas ve kararlı çalışıyor. Yük altında da şimdilik başarılı görünüyor.

Teşekkür ederim. Saygılarımla

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.