Servonun pozisyonunu nasil alabilirim?
  • Bir Humanoid projem var. 11 servolu.
    Bu Roboto yürüme,dönme v.s gibi islemler yapriracagim.
    söyle bir sey yapabilirmiyim?

Robota bagli servolari yapacagim islem icin örnegin sag adim at.Bu is icin gerekli servolari el ile hareket ettirip bu pozisyonlari Arduino ile alabilirmiyim?
    Gerekli servoyu el ile hareket ettirecegim bu pozisyonu alacagim.Sonra bu aldigim veriyi Robotun sag adim at fonksiyonunda kullanacagim.Bu mümkünmü?
  • pozisyonları okursunda sonrasına ben cesaret edemem.
  • Hacam neye cesaret edemezsiniz anlamadim.
    Yani bir Aselsan projesi degil.
    Söyle basit bir sey.
    https://www.facebook.com/ugur.yalcin.03/videos/623792337974772/

youtubde bir iki örnek gödüm.
    Adamlar önce Robotu manuel olarak elleri ile adim falan attirip kayit ediyorlar sonrada otamatik ayni hareketleri yaptiriyorlar.
    sanirim bu read() olayi ama hafizaya nasil kayit yapiyorlar onu arastirmam gerek.
    Cünkü servolara deneme yanilma ile pozisyon verme bayagi zahmetli oluyor.
  • eklemlere basit potlar koyun adc ile okuyun hepsini açıya dönüştürün ve sanıye sanıye tum potları hafızada tutun sonra servoları yönetin.
  • bu adrese bir bakın isterseniz robot değil ama bir kolun pozisyonlarının nasıl alınacağı anlatılmış kaynak kodları da paylaşılmış siz mantığı kavrayınca eeprom'a kaydedersiniz
    http://www.instructables.com/id/Arduino-Programmable-Robotic-Arm-Record-and-Repeat/
    kaynak kodlar sayfa altında 3. adımda
  • Her servoya pot koyamam zaten 11 servo var pinlerin 11 tanesini kullaniyorum.Pot lar icin yeterli pin yok.
  • ıkı devre yapacaksın bır tanesı sadece potlar olacak ve bu devre ile pozısyon okuyup kaydedeceksın bır deıger devrede ıse sırf servolar olacak. potlu devreden okuyup servolu devreyı sureceksın aralarında ıletısım yapıp test de yaparsın.
  • servo içinde pozisyon potu vardır. bu potu kullanabilirsin okuma için. fakat şöyle bir sorunla karşılaşacaksın, servoyu dağıtıp modiifiye etmen gerekir.
    1) servo feedback potunu sinyal çalarak okuyabilmen için servoyu enerjilendirmelisin
    2) enerjilenen servo PWM sinyaline göre bir poziyona gidecektir ki bu genelde kesik pwm de home açısıdır;
    3) elle mıncıklayarak yürüme hareketlerindeki pozisyonları öğretmen için servoya direnmen gerekecektir. kolay yolu öğretme modunda servo içerisindeki motora giden enerji hatlarından birini röle ile kesmektir.
    4) yüksek torklu bir servo kullanıyorsan motor enerjisini kessende döndüremeyebilirsin (yüksek çevrim oranından dolayı)
    5) 11 servonun hepsine motor enerjisini kesmen için röle koyman gerekecek bunun yerine yapabiliyorsan servo icindeki half bridge transistörlerine giden + hatları mevcut devreden ayırıp dışarı alıp tek röleden geçirip hariçten besleyebilirsin.
    6) servonun hangi acı değerinde hangi feedback gerilimi verdiğini tablolaman gerekecektir. ör : 34 derecede 2,5V feedback aldın 2.5v biyere kaydettin 2.5v için yani 34 derece için hangi pwm değerini vermen gerekir bunuda tablo halinde kaydettiğin biyerlerden çağırmalısın
  • tesekkürler

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.