arduino röle ile 220w vantilatör kontrolü
  • herkese merhaba. aslında sorum daha çok işin elektrik kısmıyla ilgili olacak.
    şmdi evimdeki 220w ile çalışan vantilatörü arduino ile kontrol etmek istiyorum. belirli saniyeler aralığında vantilatörün açılıp kapanmasını istiyorum. arduino bilgim tamam bu konuda ancak röle nasıl bağlıyacağım konusunda yetersiz kaldım.
    şimdi vantilatörün prize giden kablosunu soydum 1 mavi 1 kahve kablo çıktı. kahve nötr mavi de faz büyük ihtimalle.
    elimde 5v 1 kanal röle var. şimdi bunu nasıl bağlıcam. rölenin üstündeki vcc'ye ; arduinodan 5v , gnd'ye arduinodan gnd , inputa da arduino üzerinden 8.pini bağladım.

rölenin arkasındaki vidalı yerlere vantilatörden gelen mavi e kahverengi kablolardan hangisini nasıl , niye bağlamam gerekiyor.
    umarım eksikliğimi doğru anlatabilmişimdir.
    şimdiden herkese çok teşekkür ederim.
    iyi çalışmalar...

• 220v kablolardan herhangi birini vantilatöre, diğerini de rölede ortadaki girişe bağlayacaksın. Sol tarafındaki yuvadan da vantilatöre çıkış alacaksın. Arduino lojik 0 (LOW) verdiği zaman ortaya bağladığın 220v soldaki çıkışa bağlanmış olacak ve cihaz çalışacak.

Soldaki yuva NO (normalli open) yani normalde bağlantı yok, lojik 0 verince kontak kapanır devre tamamlanır, cihaz çalışır. Sağdaki ise NC (normalli closed) yani normal durumda cihaz çalışır, arduinodan lojik 0 verince cihaz durur.
  • dipnot: Faz olan kahverengidir. Mavi nötrdür.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.