Arduino ile uzaktan kontrol
  • Selam arkadaşlar benim yapmış olduğum bir projem var android apk ile yaptigim yazilimda Bluetooth yolu ile karsidaki herhangi bir nesneyi acik alanda 40 mt kapalı alanda 10 mt kontrol edebiliyorum ben bunun mesafesini nasıl arttırabilirim sadece cep telefonundan yönetilecek kumanda olmayacak rf 433 alıcı verici kullanıp hc05 vericiye baglasam cep telefonundan hc05 Bluetooth baglanıp daha sonra rf ile komut gondersem olurmu ?? Yada cep telefonunun radio sinyalini kullanıp atıyorum 200 mt ilerdeki bir seyi calıştırabilirmiyim ? Cep telefonundan uzun mesafeli bir lambayı internette olmadan nasıl kontrol edebileceğim hakında yarfımcı olabilirseniz çok sevinirim simdiden teşekkürler
  • uzak mesafe rf işini 40mt sonrasını yapabilen görmedim. rf433 ıle olmayabılır nrf24l01 ıle deneyebılırsın ama o da 100-300 mt arası desede daha rnf24l01 i arduınoya baglayabılenı gormedım. deneyeceksiniz hep
  • hc-05 direkt olarak rf module bağlanmaz. Arada uart-spi dönüşümü yapan bir köprü olmalı. Donanımsal çözüm yoksa mikrodenetleyici ile de yapılabilir.
  • DTMF ile kontrol sağlanabilir. oradaki cihaza bir gsm modül takarak ne kadar uzakta olursanız olun arama yapabildiğiniz her yerden kontrolü sağlayabilirsiniz.

nrf24l01 modüller ile araya bir köprü koyarak kontrolü sağlayabilirsiniz. Yani siz bluetooth aracılığıyla telefonunuzdan 20m uzağa bir hc05 koyarsınız. hc05 datayı alır mikroişlemciye verir. mikro işlemci datayı işleyip nrf24l01 ile diğer nrf24l01e gönderir. Yani arada bir köprü olması gerekir.
  • açık alanda 1 km'ye kadar veri basabilen xbee kimsenin aklına gelmemiş mi?
    ilginç.
  • kac paraydı o 70 avromuydu orjinali. piyasada xbee diye satılanlar 433 mhz modul veya 2.5ghz 24L01 klonları oluyor.
  • Hocam biz üniversite olarak 2 sene önce tübitak elektromobil yarışması için 1600m mesafe olarak yazan bir xbee modül kullanmıştık sma antenli olanından.Kullanımı kolaydı ama mesafe olarak bir türlü yazan değeri yakalayamadık.Şuan bence de xbee modül kullanabilirsin ama bunu denemiş biri olarak söylüyorum sitede yazan değerlere aldanma.Açık alan o kadar mesafeye veri göndermiyorlar.Belki de istediğin mesafenin en az 2-3 katı mesafeye sahip bir modül almak lazım.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.