220v acyi arduino da okumak
  • Merhaba.
    Şebekeden gelen 220v ac yi arduinonnun analog girişinden okumak istiyorum. Tabi bunu öncelikle dc ye ve daha sonra 5v ta kadar düşürmem gerekiyor. Ama nasıl yapacağım hakkında fikrim yok. Baya araştırma yaptım bu konuyla ilgili diyot ve gerilim böüllücü ile yapan arkadaşlar var ancak pek kavrayamadım. Bu işlemi yapacak olan 220 ac yi 5v dc ye çeviren bir regülatör varmı acaba bildiğiniz. Diyot ve gerilim bölücü ile kendim mi yapmalıyım. Hangisi daha sağlıklı olur. Yapmaya çalıştığım sistem şu: bir anahtar düşünün . Anahtarı kapatınca lamba yanıyor . Ben lambanın yanıp yanmadığını , anahtar kapanınca kablodan geçen 220 acyi 5v dc çevirerek arduino da okuyacağım. Eğer arduinoda değer 1023 ü görürsem anahtar kapalı yani lamba yanıyor diyeceğim. Şimdiden teşekkürler.
  • Lambayı arduino ile yakmak daha kolay gibi sanki. :)
  • @amenofis Burdaki amaç lamba yakmak değil yandığını anlamak aslında
  • Lambayı kendin yakıyorsan yanıp yanmadığını biliyorsun demektir.

Yok yine dediğim gibi olsun diyorsan lambanın altına foto diyot-direnç-transistör koyarak ışık miktarını ölçebilirsin. Ya da kabloya eski bir telefon şarj aleti bağlayıp arduinoya lojik 5v aktarabilirsin. Analog ölçüme gerek yok yani dijital de olur.
  • Bu tarz bir gerilim sensörü kullanabilirsiniz.
    http://s.aliexpress.com/UFrAR7Fz?fromSns=Copy to Clipboard

Veya aynı mantıkla kendiniz trafo kullanıp, çıkışta maksimum dc 5v olacak şekilde bir devre dizaynı yaparak voltaj ölçümü yapabilirsiniz.
  • @amenofis teşekkürler. Senle anlaşamıyoruz
  • şöyle yapacasksınız tabi 220v carpılmadan onlem aldıgınızı farzedıyorum ve devre calısırken kesınlıkle dokunmamalısınız cunku şebeke cıhazın hertarafında olacak ve carpılmak garanti.
    220v u bır kopru dıyotla dogrultacaksınız kopru dıyotlarda 1N4004 kullanın. ve yıne 400v luk bır capasıtor ıle dıyotların cıkışında bır fıltreme yapacaksınız. daha sonra bu 220v u direnc bolucu ıle oranlayarak voltajı dusureceksınız.
    dırenc degerlerı 120k ıle 2.7k olacak budegerlerle 220v gırdıgınde 4.84 v okumanız lazım cıkışta. buraya bırde 5.1v zener koyarsanız aşırı yuksek gerılımlerde 5v dan fazla gelıp devrenız zarar gormesın. dırenclerı yuksek watlı secın 1w gıbı cunku ısınma olacaktır.

şema şöyle

[220v kopru dıyotla dogrultulmuş +cıkış] ---[120k]---[dusukvoltaj cıkış arduıno adc ye gıder]---[2k7]---gnd

[arduıno adc giriş]---[5v1 zener]---gnd

dirençlerin bölme oranı 44.44
  • @okoman çok teşekkür ederim.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.