LED sürekli yanıyor...
  • Merhaba,
    Elektronik bilgim çok yok ama resme bakarak aşağıdaki devreyi yapıp, arduino kodlarını yazıyorum fakat led sürekli olarak yanıyor. Aynı devreyi geçmiş yıllarda defalarca kurdum hiç sıkıntı olmamıştı. Potansiyometreyi, LM358'i değiştirdim yine olmadı. Acaba board mu arızalı dedim. Aynı board üzerinde başka devre kuruyorum sorunsuz çalışıyor. Mikrofonu çıkartsam da led sürekli yanıyor. Sorun nerde olabilir?

http://3.bp.blogspot.com/-Dzh_d28Z8Us/UwKEVFD9eII/AAAAAAAAAac/k_U177hfjHw/s1600/SoundSensor_bb.png

Arduinoda eksik kütüphane olması sorun oluşturur mu? Karta kodları yüklerken herhangi bir hata vermiyor.

Kullandığım kod da bu şekilde.

#define MIC 8
    #define LED 7

void setup(){
    pinMode(MIC, INPUT);
    pinMode(LED, OUTPUT);
    }

void loop()
    {
    if(digitalRead(MIC) == HIGH)
    {
    digitalWrite(LED, HIGH);
    delay(50);
    }
    else
    {
    digitalWrite(LED, LOW);
    }
    }
  • çizim şeklindeki bir şemaya baksak daha az kafa karıştırıcı olur
  • Çizim halindeki şekli aşağıdaki gibidir.
    Dediğim gibi daha önce aynı devreyi kurdum ve çalışıyordu. Şu anda enerjiyi verdiğim anda led sürekli yanıyor. Serial monitör'den baktığımda sürekli aynı değer geliyor. Mikrofonu söksem bile değer değişmiyor.

http://1.bp.blogspot.com/-Hx6_GyaYG8g/UwKEMME0qDI/AAAAAAAAAaU/tA1yjYnHmAo/s1600/20140217_111238.jpg
  • Bence arduinoda devreyi başka bir pinde deneyin 8 pini arızalanmış olabilir sonra da ölçü aleti ile dirençleri tek tek ölçün farketmeden dirençlerde hata yapmış olabilirsiniz zaten LM358'i ve potansiyometreyi değiştirmişsiniz kodlarınızda sorun yok
  • Başka pinlerde de deneyeyim bakalım inşallah olur...
  • Başka pinde deneyince sorun çözüldü ama ben başka pin ile de denemiştim diye hatırlıyorum. Bu sabah tekrar kurdum devreyi ve çalıştı. İçimden bir ses board'da sorun var diyor ama neyse devre çalıştı ya gerisi önemli değil... Teşekkürler
  • pin muhtemelen high kalmış, setup() kısmında pinleri low yaptırmak lazım.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.