Sd Card okuyucuyu USB okuyucuya çevirme
  • Arkadaşlar Merhaba
    Elimde arduino ile çalışan bir sd kart okuyucu var. Bu SD kart okuyucuya lehimle usb dişi konnektöre bağlantı yapabilir miyim? Yani amaç sd kart yerine flash disk okutmak.

USB KABLOLARI
    -------------
    VCC
    DATA+
    DATA-
    GND

SD kart pinleri
    ------------
    1---SS
    2---MOSI
    3---GND
    4---VCC(3.3v)
    5---SCLK
    6---GND
    7---MISO
    8--(ırq)
    9--(n/c)
    Benim için sadece okuma yapması yeterli. yazma işlemi yapmicam
  • olmaz hocam.
    usb yani universal serial bus demek adında anlaşılacağı uzere çok hızlı seri bilgi alış verişi içindir. usb class da taktıgın nesnenın descriptorunde hangi fonsıyonları yaptıgı tanımlanır ve buna karşı gelen drıver karşı cıhazda olması lazım. yoksa haberleşemez.
    sd kart ıse spi portu ıle haberleşir arduıno spi kullanarak sd karta ulaşır ve gerekli komutları vererek okur ve yazar yada dosya yaratır sıler açar. bu işler böyle kolay olsaydı keşke.
    sen rasbery pi kullan orada zaten işletim sistemi direk usb host portunu kullanır ve ucuna ne bağlarsan ona gore kullanır açar.
    arduıno ıle bu işler zor.
    ama eski ıde dısklerı araya gerekli paralel baglantıları yaparak kullanabılırsın arduıno ıle
    ama sana tavsiyem raspi zero veya orange pi gibi ucuz sıstemlerle dısk baglama okuma işlerı yap daha hızlı ve zahmetsız olur.

• okoman Bu sitede bi tane modul buldum.
    https://www.robotistan.com/ch375b-arduino-usb-bellek-okuma-yazma-modulu
    bununla bir şeyler yapabilir miyim bakalım.
  • usb host kontroler o. arduıno tarafında driver varsa kullanabılırsın. ıstedıgın flash bellek okuyup yazacak kodu bulursan al dene.
  • şurada varmış

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.