Arduino Personel Alan Takip
 • İyi çalışmalar. 7 katlı ve 600 çalışanı olan şirketimizde personel takibi yapmak istiyoruz fakat bunu parmak izi veya kart okuma ile değil. Personele dağıtacağımız sinyal yayan artık ne olabileceğini kestiremiyorum ama büyük ihtimal ile Bluetooth olacak, yine aynı şekilde katlarda bu verileri toplayıp sisteme yazacak bir gateway şeklinde bir çalışma. Bunun için ne kullanabilirim ??
 • sinyal yayan kartlar rfid olacaksa iki tipi var 125khz (daha ucuz eski teknoloji) ve 10mhz(mifare) olanlar. her ikisinin alıcısı da farklıdır okuma şekilleri de farklıdır. bu veriyi bir şekilde kablolu kablosuz merkezi bir yere aktarıp onay aldıktan sonra turnike açacaksınız yada puantaj atacaksınız. merkezi bir yerde database ve sunucu bu işi yonetebilmeli saklayabılmelidir.
  en ucuz verı atma şekli wifi olabilir bunun için esp8266 veya esp32 li bir arduıno ıle veriyi aktarırsın veya alırsın kart okuyucuları mifare veya rfid diye aratın sonuçlar gelir. ayrıca bir web sunucuyu ve veri veritabanını yonetmeniz lazım onun kodunu da yazmanız lazım.
  kolay gelsin

  bir diğer seçenek kişilere ble moduller dağıtabilirsiniz tanesi 20usd yi buluyor pilli bunların çevreye yaydığı sinyalden kapalı ortamda kişi takibi yapıliliyor. daha yeni bir teknoliji olduğu için pek destek kaynak bulamayabilirsiniz.
 • Cevap için teşekkürler. RF ile deneme yaptık lakin personel boynuna taktığı RF kartların okunamama sıkıntısı oldu. O yüzden Bluetooth teknolojisi düşünüyoruz yani ikinci seçenek. Bunun için onerebileceginiz ürün var mı en azından test lerde başarı alırsak yönetimi maliyet konusunda ikna edebiliriz.
 • Kişilere dagitacagimiz ble modellerinden gelen verileri neyle yakalayabiliriz.
 • Bluetooth olacaksa personelin cep telefonları da kullanılabilir aslında.
 • @BULIWAYF okuyucular ble id leri havada yakalaması lazım genelde mesafeler 40mt civarı biz kapalı alanda nesne ve konum takibi yapıyoruz kapsama alanı oluşturmak gerekiyor iyi bir iş için. tek okuyucu da olur ama işin gerekliliğine göre 10 ila 150 civarı okuyucu ile alan ve katların tamamı kapsanmış oluyor.
 • Açıkçası teknoloji kullanışlı. Firmalar ile görüşüyoruz lakin yüksek maliyetler istiyorlar. Bunun yanında yazılım da satmak istiyorlar. Biz cihazları temin edip kendimiz yapmak istiyoruz açıkçası. Lakin hangi ürünleri kullanmamız gerektiği konusunda bir fikir sahibi değiliz.
 • kat bazında hassasiyet nedir? Örneğin X personel 5 nci katta 2nci oda gibimi yoksa tam koordinatmı detay verebilirmisiniz? Konuyla ilgili bir uygulamam var lakin ticari..

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.