Yükleme Hatası
  • Merhaba,
    Elimde iki adet orjinal Arduino Leonardo Ethernet ve Yun bulunuyor. Her iki üründe de program yükleme esnasında problem yaşıyorum. Şöyle ki; Program yüklenirken sağ alt taraftaki yeşil bar sütun ilerliyor, doluyor ve öylece kalıyor. Yani yükleme bir türlü tamamlanamıyor. Seri port düğmesine bastığımda da sürekli "port meşgul" yazısı çıkıyor ama bu meşguliyet hiç bitmiyor. Çözümü nedir acaba? Tşk.
  • yun için farklı bir usb kullanmak gerekıyordu emın degılım yada kendı wıfı uzerınde guncellıyordun havadan.
    dıgerlerı normal şekılde guncellenıp kendını resetlemesi lazım. led blink yukleyip deneyın ve leonardo ustundekı herşeyı sökün oyle deneyın
  • Maalesef,
    Yaptığım şu; Leonardo Ethernet'i USB üzerinden PC ye bağlıyorum, LED Blink yüklüyorum, yeşil renkli bar sütun dolana kadar ilerliyor, 1 kez ses alıyorum PC den sonra yeşil sütun donup kalıyor ayrıca LED Blink senaryosu da çalışmıyor kartta. Güncelleme dediniz. Nedir o güncelleme? Nasıl yapılıyor? Bu yaptığımdan ayrı bir şey mi? Eğer Arduino yazılımının güncellemesini söylüyorsanız son sürümü kullanıyorum zaten, ama Leonardo kartının güncellemesi için ayrı bir yöntem falan varsa bilmiyorum onu..
  • Bir şey daha ekleyim yeri gelmişken. Bu iki ürünle de (Yani Leonardo Ethernet ve YUN) bir proje çalıştırdım ve o projeyi yüklerken yaklaşık %85 kapasite kullanımı değerine ulaştığı için yükleme sonrası alt tarafta turuncu renkli "çalışmada kararsızlık problemi yaşanabilir" gibi bir uyarı çıkmıştı. Ben dikkate almadım ve uygulamalarımı çalıştırdım. Çalışırken de öyle aman aman bir sorun yaşamadım. Ama şimdi çevre elemanlarını söküp Arduinoları en basit Blink kodu ile bile yükleyemiyor yukarıdaki konularda bahsettiğim donma problemlerini yaşıyorum. Bundan mı kaynaklanıyor acaba? İşlemci içinde bir yerleri çok mu doldurdum da boşaltamıyorum sanki?
  • leonardo ethernet diye bir arduıno mu varmış yada arduıno leonardo ya ethernet modul de mi takılı link var mı.
    leonardoyu tek takın başka hıcbırsey eklemeyın ustune usb ile pcye bağlayın, arduıno ıde de bordu leonardo dıye seçin led blinki yukleyın çalışmıyorsa gozle devreyı kontrol edın anormal bır kısa devre veya lehım fılan damlamış olmasın bir bacakları pinleri kontrol edın. leonardo ıle ıletişim kuramıyorsunuz anladıgım.
  • Devrenizi bilmiyorum ancak rx tx hatlarına kodu yükleme sırasında herhangi bir şey takılı ise problem yaşayabilirsiniz ,
  • Leonardo Ethernet geçen yıla kadar vardı. Linki : https://store.arduino.cc/usa/arduino-leonardo-eth
    Göz kontrolünde bir anormallik bulunamadı.
  • Ayrıca tx-rx kanalı boş. Hatta tüm pinler boş, şu an sadece USB ye bağlıyorum ve blink yüklemeye çalışıyorum. Olmuyor...
  • elinizde başka bir arduino varsa deneyebilirmisiniz.
    arduino ide yi yeniden kurun diyeceğim de emin olamadım.
    şöyle bir arama yaptım leonardoya özel bir durummu diye
    https://www.google.com/search?q=arduino+leonardo+usb+driver&oq=arduino+leonardo+usb+&aqs=chrome.3.69i57j0l5.16191j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
    şunları düşünüyorum
    leonardo win10 64bitte uyumlumu bilmiyoruz
    usb kablonuzu değiştirin
    başka bir bilgisayara arduino ıde kurup bord olarak bordunuzu ve portu doğru seçin
    bordun bootloader i bozulmuş olabilir.
    arduıno leonarda usb suruculerı manuel yeniden kurmayı deneyin
  • Elimde Mega ADK+EthernetShield da var IDE sorunum yok. diğer PC'mde farklı ide, bunda farklı ide var her ikisinde de Mega ADK yı aynı USB kablo ile yükleyebiliyorum ancak YUN ile Leonardo Ethernet'i yükleyemiyorum...Bootloader bozulduysa nasıl düzelebilir?
  • Yeni bir gelişme oldu şöyle aktarayım;

YUN'u USB üzerinden değil WiFi üzerinden programladım blink programı gayet güzel çalıştı. Daha önce USB üzerinden programlayamadığım bu YUN'u artık WiFi harici USB üzerinden de programlayabiliyorum. Yani YUN için her şey düzeldi. Peki Leonardo ETH için ne yapabilirim? YUN için üretilen bu çözüm ne anlama geliyor. İyi anlarsam Leonardo ETH için de bir şeyler yapabiliriz belki. Biliyorsunuz Leonardo ETH için USB girişinden başka giriş yok. Ethernet soketi bir işe yarar mı bilmiyorum. Fikirlerinizi bekliyorum...
  • ide de bord olarak leonardo seçili olması lazım. eger oyleyse usb driveri ni yukarıdaki linklerde bulup tekrar elle yuklemeyi deneyın.
    bootloader ı tekrar yuklemeniz ıcın leonardoda işler değişik sanırım
    şu linkleri bir inceleyin
    https://www.google.com/search?q=arduino+leonardo+bootloader&oq=arduıno+leonardo+bootl&aqs=chrome.1.69i57j0l5.9482j1j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
  • Driver sorunum yok. Ancak sorunu anladım. Bana bir bootloader şart. Ancak tespit edemediğim şey şu, hangi programlayıcıyı kullanmalıyım. Leonardo ETH, ATMega32U4 işlemci kullanıyor ve bunun için hangi programlayıcı uygundur bir türlü tespit edemiyorum, çok fazla bilgi kirliliği var. Sizin bildiğiniz varsa lütfen link atar mısınız? Tşk.
  • ATmega32u4 ile ATmega324 aynı şey mi o bile belli değil. Eğer aynıysa direkt AVR programlayıcılardan birini alıp çözeceğim artık. Boşa para vermek de istemiyorum, satıcılar da ne sattığını bilmiyor zaten...
  • verdiğim son linkte leonardo için yuklemeyi anlatan tonla link var tum arduınolar arm tabanlı olmayanlar programlama pinleri icsp ustunden atmel usbasp ile direk programlanır linktede var sparfun linklerıne bakın. yada elinızdekı baska bır arduıno ıle başka bır arduınoya bootloader atabılırsınız sparkfun linkinde o da var.
  • Tamamdır. Uzun uğraş sonucu Elimdeki Mega ADK ile Leonardo Etherneti programlayabildim. ICSP bağlantılarını doğru yapmak çok önemli. Özellikle Mega ADK da reset pini Digital 10 piniymiş..Bu sayede çözüldü, teşekkürler..

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.