Arabaya android tablet uyarlamakistiyorum
  • Arkadaslar ben elimdeki bir android Tableti kendi arabama uyarlamak istiyorum.
    Nette arastirirken bir elamanin su Videosuna rastladim.

Bende bu modul gibi birsey yapmak istiyorum.Yanliz ben Nano ve ya Mini kullanarak yapmak istiyorum.Fakat Mini ve Nano bu isi icin pahalimi olur?
    Eleman attiny13a kulanmis? dahami ucuz olur?

Modulun islevi hakkinda söyle düsünüyorum:
    Modul direkt 14 volt ile calisiyor.(kirmizi ve siyah kablolar)
    Birde puls girisi var bu arabanin anahtar kontagi calistiginda 12 volt alan pin.(mavi kablo)

Birde anahtar gibi kullanilan ve Tabletin Pover dügmesine baglanan Yesil kablolar.
    Anahtar kontagi cevrildiginde, Mavi kablodan 12 volt geliyor, yesil kablolar üzerinden 3-4 saniye süreli kapali kontak olusuyor, tabletin Power dügmesine 3-4 saniye basilmis gibi tableti aciyor.
    Anahtar kontagi kapatildiginda mavi kablodan gelen 12 volt kesiliyor, ve yine mavi kablolar kapali kontak durumun gecip kisabir teikleme yapiyor, tabletin Power buttonuna kisa basilmis gibi, tablet uyku moduna geciyor.

90 dakika icinde sayet araba kontagi acilmaz ise, tablet uyku modundan cikip tam kapaniyor.Bu kisminin nasil yapildigini cikaramadim, zira mavu kablolar uzun süreli kapali kontak durumuna geciyor ve tableti kapatiyor desem, tabletin power dügmesine tam kapatmak icin uzun bastigimizda, tablette uyari cikiyor ve o uyaridaki buttona basarak tableti kapatiyoruz.
    Modul bu tam kapatma isini nasil yapiyor?
    bu konularda bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim.
  • uykudayken gücü tam kesiyor olabilir
  • Videoyu izledinizmi hocam?
    Uykuduyken gücü kesmiyor.Zaten modul güc vermiyor tablete.Tablet gücü batterisinden veya baaka kaynaktan aliyor.Bu modulden degil.
    Modul sadece power dügmesine basiyormusuz gibi, optokuplör ile bunu yapiyor.

Android tabletlerde power dügmesine Uzun basinca taplet aciliyor bu ok.
    Acik olan tabletin power dügmesine 1 defa kisa basinca uyku moduna geciyor buda ok

Bu modul 90 dakika sonra uyku modundaki tableti uyari verilmeden tam kapatiyor.
    Bu son islemi nasil yapiyor? Cünkü tabletin yazilimindaki uyariyi okeylememiz lazim.
    Acaba tableti uyari vermeden kapatmak icin power dügmesine basma kombinasyonu falan mi var hani 3 defa hizli hizli bas sonra 1 kere uzun bas gibi?
  • video sanki bazen duraklatılmış o esnada kesmiş olamaz mı?
    Ama son işlem için bir çözüm var Mini veya Nano kodlar ile 90 dk sonra tabletin besleme kaynağını çıkartıp takarsın tamamen kapanır.
  • Modul üzerinden Tablet beslemesi yapilirsa olur.(mantikli cözümüde bu sanirim)
    Ama benim yukarda verdigim videoda elaman moduldan Tableti beslemiyor öyle bir baglanti görünmüyor.
  • videodaki kişiye videosunun altına yorum yapın sorun.
  • sordum tabiki cevap vermedi.
    neyse be sorunu tabletin beslemesinide yine modul üstünden yaptirarak cözecegim.
    Yani modul anahtar kontagindan sinyal gerilimi alinca tabletinde beslemesini yapacak.
    Yanliz araba akuusundan gelen 14 voltu, 3.7 volta düsürüp tableti besleyecegim.
    optokuplör mu yoksa role mi kullansam modul üzerindeki + ucu Modul LM2596S 'e yönlendirmek icin.Modul LM2596S cikisndanda 3,7 volzu tablete baglarim.

Böylece 90 dakika sonunca modl üzerindeki kontak acilir ve Modul LM2596S enerjisi kesilir dolaysiyla Tablette kapanmis olur.
  • aslında başka bir yorumcuya cevap vermiş. soru ve cevap aşağıdaki gibi
    SORU :
    Sanirim tamamen kapatma icin kapama butonu 10 saniye aktif ediliyor. Bu islem tabletin normal degil de bir anda sakincali sekilde kapanmasina yol acar.
    Normal sekilde kapamanin yolu bulunursa dort dortluk bir uygulama olur.

CEVAP:
    Özellikle Android 6.0 sürümü sonrasında ani kapanmalar sonucunda işletim sistemine zarar gelmeyecek şekilde shutdown_routines düzenlemeleri yapıldı, bu konuda endişe edilecek bir durum bulunmuyor. Araca bağlanmış tablet üzerinde müzik dinlemek, video izlemek, navigasyon uygulaması çalıştırmak dışında veri güvenliği açısından kritik öneme sahip herhangi bir çalışma yapılmayacağını göz önüne alırsak sorun yaşama ihtimali çok düşük. Keşke imkan olsa normal yollarla kapatabilsek ancak mümkün değil maalesef. Android tablet geliştirme kartları kullanarak Android çekirdeğine müdahale edip istenildiği şekilde programlanabilir fakat oda herkesin yapabileceği bir olay değil.
  • Yada Android ile bir uygulama yazilacak.
    Uygulama arka planda calisacak eger tablet uyku modunda örnegin 90 dakika durar ise kendini shutdown yapacak.
    ve biz arabanin anahtarini cevirdigimizde bizim Modul Tableti tekrardan acacak.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.