Arduino ile Petri Ağı modelleme
  • benim tezimde yapmak istediğim olayın genel mantığı Petri ağındaki yerleri flip-flop mantığıyla, ateşlemeleri de nand kapılarıyla kontrol etmek. Belirti olan yerdeki bir ledin başlangıç durumunda yanması gerekiyor. ardından gelen bir ateşlemeyle birlikte onun kapanıp tersinin(örneğin olay p1 ise tersi de p1'in değili) yanması gerekiyor. ben bu petri ağı modelini mantık kapıları ve arduino ile kontrol etmek istiyorum. Bu dediğim başlangıç durumunu arduino ile ayarlayabilir miyim? Veya onunla olmazsa başka nasıl bir yöntemle yapabilirim diye size danışmak istedim. Teşekkür ederim.
  • Arduino ile yapabilirsin. Hatta kapı vs. kullanmadan sadece Arduino ile de yapabilirsin. Aynı zamanda Arduinosuz, sadece kapılarla da yapabilirsin.

Kapılarla yapmak zaten yeterince kolay, bence Arduino'ya gerek yok bu proje için ama Petri ağlarını daha farklı projelerle de simüle edebilirsin. Petri ağını çalışmak için bu proje çok kolay değil mi sence de? Çok kolaydan ziyade Petri Ağları'nı göstermek için zayıf kalmıyor mu?
  • Aslında benim burda belirttiğim olayın giriş kısmıydı. Projem şu an tam olarak belli değil.Teşekkür ederim.
  • Bu arada petri ağlarını farklı projelerle simüle edebilirsin demişsiniz. Onlar neler olabilir peki?
  • Caner daha önce petri ağı üzerine bir projem olmadı ama tanımından yola çıkarak şöyle bir şey önerebilirim (bu petri ağı modellemesine girer mi bilmiyorum ama): 4-5 tane Arduino'yu TX ve RX'lerinden birbirine bağlarsın. Birine fazla yük bindirdiğinde yani bir tanesi işlem yapmaya yetmediğinde diğerini işleme alır sonra diğeri sonra diğeri.

Arduino'yu zorlayıp 2. ve 3. Arduino'ya ihtiyaç duymanı sağlayacak bir uygulama ne olabilir diye düşünmek lazım. Mesela aynı anda işlem yapmayı gerektirecek nasıl bir uygulama yapılabilir beyin fırtınası yapalım.

Diğer arkadaşlar da katılırsa güzel fikirler ortaya çıkabilir.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.